Stretnutie s históriou

V piatok 19. mája 2017 sa žiaci 9. ročníka tunajšej základnej školy vybrali na zaujímavú návštevu. Jej cieľom bol nenápadný dom uprostred obce, ktorý ukrýva nazvyčajné bohatstvo. Pred jeho bránou ich už čakala pani Želmíra Patrášová, zberateľka a uchovávateľlka historických predmetov z nedávnej i dávnejšej doby. Za bránou sa razom ocitli na začiatku 20. storočia.

V izbe, zariadenej nábytkom spred sto rokov, sa v duchu preniesli do minulosti a predstavovali si, ako žili ľudia kedysi. V nádherných drevených skriniach zdobených vyrezávanými motívmi boli poukladané obliečky, uteráky, košele – všetko zdobené krásnymi výšivkami alebo tkanými motívmi.

Dievčatá obdivovali prekrásne šatky, kabátiky na leto i zimu, ktorým ani storočie neubralo na kráse a kvalite. Posteľ s naškrobenými vankúšmi a perinami lákala na oddych. So záujmom si prezerali aj dobový detský kočík a kočiarik pre bábiku. Chlapcov zaujali stropy v izbách, ktoré boli robené dnes už nepoužívanou technikou. Záujem deviatakov vzbudila aj druhá izba, plná pre nich už neznámych predmetov. Dozvedeli sa, na čo sa používali. Vyskúšali si, ako sa priadlo na kolovrátku.

Na záver prehliadky malého domu, ktorý skrýva pamiatky veľkej hodnoty, sa deviataci poďakovali pani Želmíre Patrášovej za všetky stretnutia s históriou, ktoré im sprostredkovala počas školskej dochádzky – či to už boli besedy o minulosti zaujímavo doložené dobovými fotografiami, vychádzky na pamätné miesta v obci, alebo možnosť vyskúšať si tkanie kobercov. Tieto stretnutia v im prehĺbili poznatky o našej obci.

Stretnutie s históriou žiaci zavŕšili položením kvetov na miesto posledného odpočinku Františka Šujanského, kňaza a národovca, pri príležitosti 110. výročia úmrtia tohoto významného človeka, ktorého cieľom bolo pomáhať obyvateľom Seliec a robiť všetko pre ich dobro.